Maroko 2019 – kolejne spełnione marzenie

(Last Updated On: )

Maroko. Dlaczego akurat ten kierunek?

Maroko, Marrakesz… czy to nie brzmi pięknie? Nie wiem czy jesteście tego samego zdania, ale jeśli o mnie chodzi, to już same nazwy tych miejsc mają w sobie coś elektryzującego i tajemniczego. W jakiś niewytłumaczalny sposób przyciągają mnie do siebie jak magnes i nie dają mi spokoju.

Maroko jest na mojej liście podróżniczych marzeń od dawna. Z ogromnym zainteresowaniem czytam relacje i oglądam zdjęcia na innych blogach. Za każdym razem obiecuję sobie, że i ja kiedyś się tam wybiorę. Tomka jakoś nie ciągnie w te rejony, ale… w styczniu 2019 roku w końcu nadarza się okazja, by go namówić i spełnić moje marzenie!

Last minute

Na początku roku intensywnie szukamy wycieczki last minute. Chcemy pozwiedzać, ale też trochę odpocząć, więc na celowniku mamy raczej gotowe wyjazdy z biur podróży: samolot + hotel all inclusive. Kierunek nie ma znaczenia – wypatrujemy po prostu dobrej oferty.

W tym miejscu niektórzy pewnie myślą sobie „co to za podróżnicy, którzy siedzą w hotelu na all inclusive?”… Cóż, my lubimy różne sposoby podróżowania i wcale nie dzielimy ich na „lepsze i gorsze”. Raz zaplanujemy wyjazd od początku do końca na własną rękę, innym razem – polenimy się na leżaku z drinkiem wliczonym w cenę. Ale nigdy nie jedziemy w nowe miejsce bez chęci poznania go w jak najlepszy sposób. Od pewnego czasu sami planujemy zwiedzanie na miejscu i nie mamy raczej ochoty na żadne zorganizowane wycieczki, podczas których trzeba dostosowywać się do grupy. ;)

Zatem szukamy, przeglądamy oferty, zastanawiamy się… aż w końcu pojawia się właśnie MAROKO w bardzo dobrej cenie! Przekonanie Tomasza do wyjazdu ostatecznie przychodzi mi dość łatwo. Kusi go chyba wizja dobrego jedzenia… ;) Decydujemy się na dwutygodniowy pobyt z tego względu, iż nie było zbyt wielkiej różnicy cenowej pomiędzy wycieczką 7-dniową a 14-dniową. To naprawdę sporo czasu na wypoczynek i odkrywanie okolicy!

Gdynia Warszawa Agadir

Pakujemy więc walizki i ruszamy po kolejną przygodę. Wsiadamy w pociąg Pendolino w Gdyni i dojeżdżamy do Warszawy, skąd mamy bezpośredni lot do Agadiru. Check-in rozpoczyna się już ok. 4:00 nad ranem, więc nie rezerwujemy noclegu w stolicy.

Warszawa nocą, styczeń 2019
Warszawa nocą, styczeń 2019

Późnym wieczorem wpadamy na pysznego burgera do Między Bułkami i na kraftowe piwo do Jabeerwocky, po czym udajemy się już prosto na lotnisko.

Kolacja w Między Bułkami :)
Kolacja w Między Bułkami :)
Piwa kraftowe w Jabeerwocky, Warszawa
Piwa kraftowe w Jabeerwocky, Warszawa

I co z tego, że jesteśmy chyba ostatnimi blogerami podróżniczymi, którzy w Maroku jeszcze nie byli? ;)

W piątek, 18 stycznia o 6:05 startujemy z warszawskiego Okęcia i lecimy kolekcjonować kolejne piękne, a przede wszystkim WŁASNE wspomnienia. Maroko – nadciągamy! :)))

Widok z samolotu na Ceutę i Tarifę w oddali
Widok z samolotu na Ceutę i Tarifę w oddali
Góry Atlas widziane z samolotu. Za to właśnie kocham miejsca przy oknie... ;)
Góry Atlas widziane z samolotu. Za to właśnie kocham miejsca przy oknie… ;)
Góry Atlas, Maroko
Góry Atlas, Maroko

Maroko – kraj kontrastów

Kraj kontrastów – można tak powiedzieć o niejednym miejscu na świecie. Jednak w Maroku tych kontrastów jest naprawdę wiele. Na marokańskich ulicach widzimy zarówno skrajne ubóstwo, jak i ociekające luksusem auta i budynki.

Klub nocny Duplex, Agadir
Klub nocny Duplex, Agadir
Maroko, kraj kontrastów. Agadir 2019
Maroko, kraj kontrastów. Agadir 2019
Marokańskie slumsy, Agadir 2019
Marokańskie slumsy, Agadir 2019

Maroko to państwo muzułmańskie, w którym nie dostanie się alkoholu w ogromnym hipermarkecie, a jednocześnie kraj ten sam wytwarza lokalne wino i piwo. Można je kupić tylko w wybranych miejscach.

Z jednej strony ocean oblewający falami złociste plaże, a z drugiej – ośnieżone szczyty majestatycznych gór Atlas. Nie bez powodu organizowane są tutaj wyjazdy „Surf & Snow”.

Surfing w Agadirze
Surfing w Agadirze
Marrakesz i ośnieżone Góry Atlas w tle
Marrakesz i ośnieżone Góry Atlas w tle
Tradycja i nowoczesność

Marrakesz na pierwszy rzut oka wygląda jak jedno z nowoczesnych, europejskich miast. W swoim sercu skrywa jednak najprawdziwszą arabską medynę, czyli starą dzielnicę. W tym miejscu czas jakby się zatrzymał, choć i tak nieubłaganie wdziera się tu turystyczny biznes: na każdym kroku można natknąć się na knajpki, bary, hotele czy stragany z pamiątkami.

Nowoczesna dzielnica Gueliz w Marrakeszu
Nowoczesna dzielnica Gueliz w Marrakeszu
Medyna w Marrekeszu
Medyna w Marrekeszu

Jeśli wierzyć jednemu z programów telewizyjnych, podobno są w Maroku ludzie, którzy w ciągu całego swojego życia nie wyszli poza mury medyny. Utrzymują się z pracy w małych sklepikach, zakładach czy warsztatach. Są też biznesmeni prowadzący wielkie przedsiębiorstwa. Biznesmenem jest nawet sam marokański król, Mohammed VI. Do jego spółki holdingowej należy m.in. sieć hipermarketów Marjane.

Widać gołym okiem, jak tradycja przeplata się tutaj z nowoczesnością. Są ewidentne wpływy Europy i kultury zachodniej, ale wciąż jest to kraj arabski ze swoimi zasadami. W przeciwieństwie do Omanu, nie spotykamy się tu raczej z sytuacją, w której zdecydowana większość miejscowych nosiłaby tradycyjne szaty na co dzień. Zasady ubioru są w Maroku dość liberalne, choć mimo to spora część kobiet nosi hidżaby, a wielu mężczyzn ma na sobie charakterystyczne, pasiaste dżellaby.

Mężczyzna w dżellabie na placu Jemaa el-Fna w Marrakeszu
Mężczyzna w dżellabie na placu Jemaa el-Fna w Marrakeszu
Czy moda na Maroko nadal trwa?

Prawdziwy boom na marokańskie wakacje podobno panował jakieś 2-3 lata temu. Podczas naszego pobytu mamy okazję zobaczyć zarówno bardzo dobrze prosperujące resorty, jak i opuszczone hotele czy niedokończone inwestycje. W agadirskiej marinie straszą puste lokale, od dawna bezskutecznie czekające na wynajęcie. Świadczą o tym wypłowiałe wyklejki w witrynach, „zachęcające” do otwarcia biznesu.

Opuszczony resort La Costa del Souss
Opuszczony resort La Costa del Souss

Mimo wszystko Maroko na brak turystów chyba narzekać nie może, co roku odnotowując ponoć wzrost liczby odwiedzających. Najchętniej odwiedzane miejscowości to Marrakesz i Agadir. Jednak Maroko to o wiele więcej, niż te dwa popularne miasta. Ale o tym za chwilę…

Agadir

Położony nad Oceanem Atlantyckim Agadir jest naszą bazą wypadową. Przez dwa tygodnie mieszkamy w hotelu Allegro Agadir z grupy Barceló (dawniej Les Almohades Beach Resort Agadir). To jedna z tańszych opcji, jednak hotel ma bardzo dobre opinie. Jego zaletą jest z pewnością lokalizacja (blisko plaży i centrum Agadiru), a także ładny ogród i pyszne jedzenie w marokańskim stylu.

Hotel Allegro Agadir (ex. Les Almohades Beach Resort Agadir)
Hotel Allegro Agadir (ex. Les Almohades Beach Resort Agadir)
Kolacja w hotelu Allegro Agadir (Les Almohades Beach Resort)
Kolacja w hotelu Allegro Agadir (Les Almohades Beach Resort)

Po wrzuceniu pierwszej fotki z wyjazdu na nasz fanpage na Facebooku otrzymujemy komentarz, że „Agadir to ma z Marokiem niewiele wspólnego”… ale to przecież dopiero początek naszej podróży! ;) Agadir rzeczywiście przypomina bardziej europejski kurort, jednak mimo wszystko to nadal jest Maroko, tylko takie trochę bardziej zepsute przez turystykę. Ale o tym później – na pewno powstanie osobny wpis na blogu poświęcony tej miejscowości!

Agadir - pierwsze selfie na marokańskiej ziemi ;)
Agadir – pierwsze selfie na marokańskiej ziemi ;)
Widok ze wzgórza na Agadir
Widok ze wzgórza na Agadir

Marrakesz

Nie wyobrażam sobie pobytu w Maroku bez wizyty w Marrakeszu. Dlatego jeszcze przed wyjazdem planuję wraz z Tomkiem na jedną noc opuścić nasz hotel w Agadirze i zaszyć się w tradycyjnym, marokańskim riadzie w samym środku medyny. Rezerwujemy nocleg i szukamy najlepszej opcji transportu. Ostatecznie wybieramy podróż autokarem Supratours. O Marrakeszu opowiemy Wam również w osobnym wpisie.

Marrakesz, Maroko 2019. Plac Jemaa el-Fna
Marrakesz, Maroko 2019

Marokański road trip

Samochód – wynajmować czy nie wynajmować? Oto jest pytanie! W drugim tygodniu pobytu w Maroku mamy na ten temat tęgie rozkminy i całkiem spore obawy. W końcu poruszanie się po arabskich drogach znacznie różni się od jazdy samochodem w naszym kraju… Ostatecznie jednak zwycięża ciekawość i pragnienie przygody. Podejmujemy najlepszą możliwą decyzję podczas tego wyjazdu: wynajmujemy auto na dwa dni!

Nasz marokański road trip
Nasz marokański road trip

Nie ukrywamy, że kosztuje nas to trochę stresu, ale nie żałujemy ani przez moment. Wynajęcie samochodu daje nam poczucie wolności i niezależności. Możemy zaplanować wycieczkę po swojemu, zatrzymywać się gdzie chcemy i kiedy chcemy. Pierwszego dnia odwiedzamy Tiznit i słynną plażę Legzira, a nazajutrz wyruszamy do miejscowości Essaouira (As-Suwajra), po czym wracamy już do Agadiru.

Marokański road trip i wynajem auta w Maroku zasługują zdecydowanie na osobne wpisy. Wkrótce opowiemy o tym ze szczegółami!

Maroko – wrażenia z podróży

Czy nam się podobało? Bardzo. Maroko zdecydowanie spełniło nasze oczekiwania i śmiało możemy zaliczyć tę podróż do jednej z najbardziej udanych. Odpoczęliśmy, pozwiedzaliśmy, przywieźliśmy wyjątkowo dużo pamiątek i jeszcze więcej zdjęć oraz pięknych wspomnień.

Marokańska ceramika w miejscowości Essaouira
Marokańska ceramika w miejscowości Essaouira

Bywały jednak momenty, w których nie czuliśmy się do końca swobodnie ani bezpiecznie. Czasem byliśmy zmęczeni wiecznym nagabywaniem do zakupu dywanów, truskawek czy minerałów. Praktycznie na każdym kroku ktoś chciał nam coś „wcisnąć”. Nie mieliśmy zaufania do ludzi, którzy często zagadywali nas na ulicy czy na plaży. Niestety ciężko nam było stwierdzić, czy szczerze mają ochotę z nami porozmawiać, czy też za chwilę okażą się „fałszywymi przewodnikami”, którzy wyciągną rękę za „usługę” udzielenia informacji lub pokazania drogi do jakiegoś miejsca. Najlepiej czuliśmy się chyba w miejscowości Tiznit, gdzie prawie nikt nie zwracał na nas uwagi.

Spokojny Tiznit - tutaj prawie nikt nas nie zaczepiał
Spokojny Tiznit – tutaj prawie nikt nas nie zaczepiał
Marokańskie śmieci

Od pewnego czasu, oprócz zdjęć pięknych widoczków, przywozimy z naszych podróży również fotografie… miejscowych śmieci. Niestety, świat powoli tonie w odpadach, a my nie zamierzamy przechodzić obok tego obojętnie. Nie pokazujemy tych zdjęć, żeby kogoś odstraszyć czy też zniechęcić do danego miejsca. Chcemy zwrócić uwagę na problem, który naprawdę istnieje. Nie traktujmy naszej planety, jakby była jednym wielkim śmietnikiem! Ten punkt widokowy wyglądałby zdecydowanie lepiej bez takich „skarbów”, które ktoś postanowił wyrzucić tuż przy drodze…

Śmieci przy drodze w Maroku
Śmieci przy drodze w Maroku

Trzeba jednak zaznaczyć, że Maroko i tak zrobiło duży krok w przód w temacie śmieci. Od 2016 roku zakazana jest w tym kraju produkcja oraz używanie plastikowych toreb. Faktycznie, robiąc zakupy na miejscu nie spotkaliśmy się ani razu z siatkami z plastiku. Nawet na targowiskach.

Podsumowując…

Mimo wszystko Maroko wywarło na nas pozytywne wrażenie. Można powiedzieć, że to taka egzotyka na wyciągnięcie ręki, ponieważ lot z Warszawy trwa niecałe 5 godzin. Jeszcze tego samego dnia jesteśmy na innym kontynencie, w miejscu o zupełnie innej kulturze, religii i zwyczajach. Jednak aby tego doświadczyć w pełni, trzeba wyjść poza centra turystycznych miast. Spróbować jazdy samochodem po marokańskich drogach, zajrzeć do medyny, odwiedzić souk (tradycyjne arabskie targowisko). A przy tym mieć oczy dookoła głowy, nie prowokować i unikać niebezpiecznych sytuacji. Gwarantujemy, że będzie to niezapomniana przygoda! :)

W drodze z lotniska do Agadiru
W drodze z lotniska do Agadiru
Dcheira el Jihadia, droga z lotniska do Agadiru
Dcheira el Jihadia, droga z lotniska do Agadiru
Ait Melloul, droga z lotniska do Agadiru
Ait Melloul, droga z lotniska do Agadiru
Marokański chodnik w Agadirze
Marokański chodnik w Agadirze
Boski Ostrowski :) o zachodzie słońca na agadirskiej plaży
Boski Ostrowski :) o zachodzie słońca na agadirskiej plaży
Ozdobne marokańskie kafelki na jednej ze ścian lotniska w Agadirze
Ozdobne marokańskie kafelki na jednej ze ścian lotniska w Agadirze
Ośnieżone Góry Atlas widziane z samolotu w drodze powrotnej
Ośnieżone Góry Atlas widziane z samolotu w drodze powrotnej

Instastory – relacja z podróży na bieżąco

Maroko zainspirowało Tomka do tworzenia ze mną relacji na bieżąco na instastory (na naszym instagramie możecie teraz oglądać dwie wyróżnione story z tego wyjazdu – Maroko i Maroko 2). Bardzo dobrze, że tak się stało, bo zaczynało mi momentami brakować weny… a Tomek miał na to wszystko świeże spojrzenie. Zresztą zobaczcie sami! ;)

Maroko – informacje praktyczne

Transport
  • wynajem samochodu – warto, ale należy przygotować się na specyficzny, marokański styl jazdy na drogach i dość nieobliczalnych pieszych ;)
  • pośpieszne autokary Supratours – bardzo fajna i wygodna opcja – rezerwując bilet „confort plus” mamy więcej miejsca na nogi. Po Maroku można również podróżować pociągiem, co z pewnością byłoby fajną opcją, ale niestety połączenie kolejowe z Agadiru do Marrakeszu jak na razie nie istnieje (zastępują je właśnie autobusy Supratours, które są własnością marokańskich kolei)
  • komunikacja miejska – istnieje, aczkolwiek nie korzystaliśmy ani razu z tego względu, że na co dzień naprawdę sporo spacerujemy i uwielbiamy zwiedzać pieszo ;)
  • taksówki – również nie skorzystaliśmy ani razu, choć rozważaliśmy tę opcję zanim wynajęliśmy samochód. Jest podział na grands taxis (większe taksówki zbiorowe kursujące między miastami – kierowca czeka, aż zapełnią się wszystkie miejsca) oraz petits taxis (mniejsze, poruszające się raczej lokalnie po mieście – wynajmuje się całą taksówkę).
Wygodne siedzenie w autokarze Supratours Confort Plus
Wygodne siedzenie w autokarze Supratours Confort Plus
Noclegi

Z tego co wiemy, marokańska baza noclegowa jest dość zróżnicowana. Najpopularniejsze w tym kraju są hotele cztero- i pięciogwiazdkowe, ale można znaleźć również tańsze opcje, takie jak hostele czy kwatery prywatne. Warte uwagi są z pewnością przepiękne riady (tradycyjne marokańskie domy z wewnętrznym ogrodem lub dziedzińcem) oferujące noclegi, często z pysznym śniadaniem wliczonym w cenę. W jednym z nich mieliśmy przyjemność nocować w Marrakeszu.

Riad w Marrakeszu
Riad w Marrakeszu
Bezpieczeństwo

Ogólnie w Maroku czuliśmy się raczej bezpiecznie, z wyjątkiem kilku sytuacji (np. w medinie w Marrakeszu lub na drogach podczas jazdy wynajętym autem). Staraliśmy się również „nie podpadać” nikomu, przestrzegając przyjętych w tym kraju zasad odnośnie ubioru czy spożywania alkoholu. W zatłoczonych miejscach warto uważać na kieszonkowców, ponieważ – jak wszędzie – również w Maroku zdarzają się kradzieże. Plecak lub torbę najlepiej nosić z przodu.

Podróżując wynajętym samochodem trzeba zachować szczególną ostrożność ze względu na dość nieobliczalne zachowanie kierowców i pieszych. Należy również przestrzegać ograniczeń prędkości, ponieważ kontrole są tutaj bardzo częste i łatwo jest zarobić mandat (coś o tym wiemy ;)).

Jedzenie i napoje

Warto w Maroku spróbować lokalnej kuchni – przede wszystkim słynnego tajine (pol. tadżin lub tażin). Jest to danie gotowane w specjalnym, glinianym naczyniu ze stożkowatą pokrywą o tej samej nazwie – tajine. Składniki tej potrawy to różnego rodzaju mięsa lub ryby oraz warzywa, przyprawy, zioła, a nawet orzechy i owoce. W hipermarketach Marjane można zakupić gotowe dania tajine na wagę. Jest tam również szeroki wybór przypraw czy świeżo wyciskanych soków.

Tajine w naszym hotelu
Tajine w naszym hotelu
Tajine na wagę w hipermarkecie Marjane
Tajine na wagę w hipermarkecie Marjane

W supermarketach i w lokalnych ciastkarniach można kupić słodkie ciasteczka lub wytrawne placki, np. z wołowiną.

Placek z wołowiną za 6 MAD z ciastkarni w Agadirze
Placek z wołowiną za 6 MAD z ciastkarni w Agadirze

Na placu Jemaa el-Fnaa w Marrakeszu zjemy m.in. tajine oraz grillowane mięsa (szaszłyki) serwowane z warzywami, kuskusem i pieczywem. Uczta wcale nie należy do najtańszych, ale warto poczuć ten klimat!

Tajine i saszłyki - kolacja na placu Jemaa el-Fna
Tajine i saszłyki – kolacja na placu Jemaa el-Fna
Stragan z jedzeniem na placu Jemaa el-Fna
Stragan z jedzeniem na placu Jemaa el-Fna

Na wybrzeżu można skosztować owoców morza, niekiedy również gotowanych w tajine.

Na śniadanie polecamy beghrir – charakterystyczne, małe naleśniki z dziurkami, podawane z miodem i masłem. Pycha!

Hotelowe śniadanie - m.in. naleśniki beghrir
Hotelowe śniadanie – m.in. naleśniki beghrir

Obowiązkowo trzeba spróbować marokańskiej zielonej herbaty ze świeżymi liśćmi mięty i sporą ilością cukru! Napój ten jest charakterystyczny dla regionu Maghrebu, dlatego też możecie się spotkać z nazwą Maghrebi mint tea.

Marokańska miętowa herbata przy placu Jemaa el-Fna
Marokańska miętowa herbata przy placu Jemaa el-Fna

Jeśli znudzimy się miejscowymi potrawami lub nie chcemy eksperymentować przed podróżą, w większych miastach bez problemu znajdziemy pizzę czy sieciowy fast food, jak np. McDonald’s.

Podczas całego wyjazdu nie mieliśmy żadnej „zemsty faraona”, jak potocznie nazywa się dolegliwości żołądkowe turystów podróżujących do krajów arabskich. ;) Staraliśmy się jednak przestrzegać pewnych reguł – na początku nie jedliśmy surowych owoców i warzyw (później w hotelu już tak), zęby myliśmy wodą mineralną, do obiadu piliśmy colę, a po kolacji – colę w połączeniu z mocniejszym alkoholem (rum lub whisky).

Alkohol i narkotyki

Alkohol jest w Maroku dość trudno dostępny poza hotelami i ok. 2 razy droższy niż w Polsce. Nie liczcie na to, że dostaniecie go w wielkich hipermarketach, jak np. Marjane. ;) Napoje alkoholowe (w tym lokalne wina i piwa) można zakupić jedynie w wybranych, mniejszych marketach lub w turystycznych sklepikach. Jak dowiedzieliśmy się już po fakcie, alkohol jest dostępny również w supermarketach Carrefour (nie jest to jednak wcale takie oczywiste – napoje z procentami można zakupić podobno w pomieszczeniach z osobnym wejściem, znajdujących się… pod ziemią!). Oferują go również puby, restauracje i dyskoteki. Polecamy w szczególności lokalne piwko Casablanca.

Piwo Casablanca na plaży w Agadirze
Piwo Casablanca na plaży w Agadirze
Victoria Drink Store Agadir - tutaj można zakupić alkohol, również importowany
Victoria Drink Store Agadir – tutaj można zakupić alkohol, również importowany

Przy plażach lub na promenadach można często spotkać lokalesów proponujących narkotyki. Jednak turystów przestrzega się przed dokonywaniem z nimi jakichkolwiek transakcji. Takie „ziomeczki” mogą bowiem okazać się tajniakami współpracującymi z policją, a marokańskie prawo jest w kwestiach narkotyków dość surowe – mimo że palenie haszyszu i marihuany to ponoć w tym kraju zjawisko powszechne.

Internet

W hotelach oraz riadach z reguły dla gości dostępna jest sieć Wi-Fi. My dodatkowo w punkcie Orange w Agadirze zakupiliśmy kartę SIM, aby móc korzystać z internetu w trasie. Tomek miał więc prawdziwy dwutygodniowy urlop bez telefonu, używając wyłącznie nieznanego nikomu marokańskiego numeru. ;-) Usługa nazywała się FORFAIT DAR BOX DUO 199 i kosztowała nas 229 MAD (199 MAD + aktywacja karty SIM za 30 MAD). Pakiet obejmował bodajże 5 GB internetu (co do tego nie jesteśmy w 100% pewni). W każdym razie to nam wystarczyło spokojnie na cały wyjazd i jeszcze trochę nawet zostało (pamiętajcie jednak, że w hotelach korzystaliśmy również z Wi-Fi).

My nie mieliśmy czasu, żeby się nad tym zastanawiać, ale podobno są też tańsze pakiety. Najlepiej na miejscu zrobić rozeznanie i wybrać to, co nam najbardziej odpowiada. Inne polecane sieci to Maroc Telecom oraz Inwi.

Sesja zdjęciowa w Sqala du Port, Essaouira
Sesja zdjęciowa w Sqala du Port, Essaouira
Zasady ubioru

Przed wyjazdem intensywnie szukałam informacji na temat tego, jak ubierać się w Maroku. Generalnie zasady brzmiały następująco: dla mężczyzn najlepiej długie spodnie i koszula lub t-shirt, dla kobiet długie sukienki lub spódnice. Do tego lepsze luźne, niż obcisłe. Lepiej nie eksponować dekoltu, kolan ani ramion. Niemuzułmańskie kobiety nie mają obowiązku zakrywania włosów. Tych reguł starałam trzymać się za każdym razem, gdy wychodziliśmy na miasto.

Na placu Jemaa el-Fna. Marokański dress code ;)
Na placu Jemaa el-Fna. Marokański dress code ;)

Później dostałam na moim instagramie wiadomość od jednego z Marokańczyków, który musiał sobie przetłumaczyć mój tekst odnośnie zakrywania się w miejscach publicznych. Twierdził, że Maroko to liberalny kraj i można nosić co się chce. Faktycznie, widywałam czasem na ulicach Agadiru młode miejscowe dziewczyny w obcisłych spodniach i bluzkach odkrywających dekolty i brzuchy. Ja jednak wolałam nie zwracać na siebie uwagi wyzywającym ubiorem. Co więcej, starałam się unikać kontaktu wzrokowego marokańskich mężczyzn, a Tomka przedstawiałam jako mojego męża.

Mimo że miejscami wydawało się bardzo europejsko, nadal byliśmy w kraju muzułmańskim i po prostu chcieliśmy przestrzegać ich zasad. Wyjątkiem była plaża czy hotelowy basen w Agadirze, gdzie ja opalałam się w bikini, a Tomek w kąpielówkach. Wciąż jednak nie czułam tej swobody, jaką ma się np. na Kanarach czy na Karaibach.

Meczety

W Maroku można oglądać wiele pięknych meczetów, ale tylko z zewnątrz. Niestety nie-muzułmanie nie mają do nich wstępu. Jedynymi muzułmańskimi świątyniami, które można zwiedzać, są meczet Hasana II w Casablance oraz XII-wieczny Tin Mal w Atlasie Wysokim. Tam jednak jeszcze nie dotarliśmy – może następnym razem. ;)

Meczet Koutoubia w Marrakeszu, dla niemuzułmanów zamknięty na cztery spusty
Meczet Koutoubia w Marrakeszu, dla niemuzułmanów zamknięty na cztery spusty
Maroko w styczniu – pogoda

W Maroku byliśmy w terminie 18 stycznia – 1 lutego. Słońce w tym czasie wschodziło ok. 8:00, a zachodziło ok. 19:00. Temperatura za dnia sięgała ok. 21 stopni Celsjusza, natomiast w nocy spadała do 6, a nawet do 3 stopni! Woda w basenie i oceanie była lodowata, ale kąpiele mamy w nich zaliczone. ;) Nie uświadczyliśmy afrykańskich upałów, jednak przez cały nasz pobyt w Maroku dni były ciepłe, słoneczne i raczej bezchmurne. Podobno i tak mieliśmy szczęście, ponieważ w tym czasie może tam być deszczowo.

Maroko w styczniu ;) Obie fotki zostały zrobione tego samego dnia (dzień/wieczór)
Maroko w styczniu ;) Obie fotki zostały zrobione tego samego dnia (dzień/wieczór)
Ceny

W turystycznych miejscowościach spodziewajcie się wysokich cen pamiątek, co jest w zasadzie dość oczywiste. Jak się okazało, Agadir przebił pod tym względem Essaouirę, która w przewodniku z 2013 roku opisywana była jako miejsce drogie. W zatłoczonym Marrakeszu nie mieliśmy nawet ochoty na zakupy.

Ceny jedzenia w sklepach są raczej znośne i porównywalne do naszych. Im dalej od głównych ośrodków turystycznych, tym tańsze będą posiłki w jadłodajniach. Kawałek dalej od centrum Agadiru widzieliśmy knajpki serwujące tajine nawet za 20-30 MAD (ok. 8-12 zł).

W styczniu 2019 roku kurs dirhama marokańskiego kształtował się następująco: 1 MAD = 0,39 PLN. Poniżej podajemy przykładowe ceny produktów, posiłków i usług z przeliczeniem na złotówki uwzględniającym styczniowy kurs.

Marokańskie piwo Flag Spéciale i chipsy
Marokańskie piwo Flag Spéciale i chipsy
Agadir:
  • marokańska karta SIM z numerem telefonu i Internetem w Orange – 229 MAD = 89,31 zł
  • Coca-cola, Fanta lub Sprite w puszce 0,33 l – 5,95 MAD = 2,32 zł
  • świeży sok pomarańczowy 0,5 l – 11,95 MAD = 4,66 zł
  • marokańskie chipsy (mała paczuszka 13 g) – ok. 1 MAD = 0,39 zł
  • chipsy Pringles – 19,95 MAD = 7,78 zł
  • placek z wołowiną – 6 MAD = 2,34 zł
  • gotowe danie tajine z kurczakiem w supermarkecie Marjane (cena za 100 g) – 15 MAD = 5,85 zł
  • Cafe Latte Starbucks’a na stacji benzynowej przy autostradzie Marrakesz-Agadir – 26 MAD = 10,14 zł
  • cena za 100 ml prawdziwego olejku arganowego – 150 MAD = 58,50 zł
  • przejazd autokarem Supratours w wersji premium na trasie Agadir-Marrakesz (w jedną stronę, od osoby): 130 MAD = 50,70 zł (w wersji podstawowej – 110 MAD = 42,90 zł)
  • wynajęcie samochodu – Dacia Logan / Duster – odpowiednio 25 € / 40 € za dzień (plus kaucja, odpowiednio 400 € / 500 € – nam udało się bez… ale o tym napiszemy wkrótce :))
Marrakesz:
  • wstęp do ogrodu Majorelle lub do Pałacu Bahia (od osoby) – 70 MAD = 27,30 zł
  • kolacja dla dwóch osób na placu Jemaa el Fna – prawie 300 MAD = ok. 117 zł
  • miętowa marokańska herbata na tarasie z widokiem na plac Jemaa el Fna (jedna szklaneczka) – 25 MAD = 9,75 zł
  • Coca-cola 0,5 l – 5,50 MAD = 2,14 zł
  • woda mineralna 0,5 l – 2,70 MAD = 0,81 zł
  • baton Twix 50 g – 4,95 MAD = 1,93 zł
  • chipsy Pringles – 10,40 MAD = 4,05 zł (w promocji)
Essaouira:
  • wstęp na Sqala du Port (od osoby) – dorosły: 60 MAD = 23,40 zł; dziecko do lat 12: 25 MAD = 9,75 zł
  • ceramiczny ozdobny talerzyk – 30 MAD = 11,70 zł
  • włoska pizza: margharita – 40 MAD = 15 zł; z większą ilością składników – od 50 do 90 MAD = od 19 do 35 zł
  • najniższy mandat karny za przekroczenie prędkości (o 1-19 km/h) – 150 MAD = 58,50 zł
Legzira:
  • parking – 30 MAD = 11,70 zł
  • tajine w knajpce przy plaży – 50 MAD = 19,50 zł od osoby, Cola – 10 MAD = 3,90 zł za butelkę 0,5 l
Targowanie

Nie wierzcie w to, co piszą w przewodnikach. Czasy targowania się w Maroku chyba już dawno minęły. Co prawda kilka razy udało nam się wynegocjować lepszą cenę, jednak niekiedy spotykaliśmy się wręcz z obrazą, arabskimi wyzwiskami i brakiem chęci kontynuowania pertraktacji. Miało to miejsce zwłaszcza w przypadku młodych sprzedawców. Nic dziwnego – Marokańczycy raczej traktują nas, Europejczyków, jak chodzące skarbonki. I są pewni, że jeśli nie my, targujący się Polacy, to prędzej czy później i tak znajdzie się jakiś Anglik czy Niemiec, który kupi od nich coś od razu za zdecydowanie wygórowaną cenę.

Podobne odczucia miałam w Turcji już w 2011 roku. „Prawdziwe” targowanie się pamiętam jedynie z lat 2002 / 2004, kiedy byłam z rodzicami na wakacjach w Egipcie i w Turcji. Mimo wszystko warto jednak próbować negocjować ceny. Jak już wspomniałam, niekiedy można uzyskać niewielki RABAT (i bynajmniej nie chodzi tu o stolicę Maroka ;)).

***

A Wy byliście już w Maroku? Jakie są Wasze wrażenia? Dajcie znać w komentarzu na dole, jesteśmy ciekawi Waszej opinii! :)




« »