Drony stają się coraz bardziej popularne i być może ktoś z Was chciałby sprawić sobie taką zabawkę, a co więcej – zabrać ją ze sobą w podróż. Na przykład na portugalską Maderę. My wpadliśmy właśnie na taki pomysł i zakupiliśmy naszego pierwszego drona zaledwie kilka dni przed wyjazdem na tę piękną zieloną wyspę. Madera z dronem – okej, brzmi fajnie. Ale co dalej? Jak się przygotować?
Przed wylotem mieliśmy mnóstwo pytań i zajebiście mało czasu. Brakowało nam miejsca, w którym moglibyśmy znaleźć wszystkie najistotniejsze informacje. Dlatego chcąc ułatwić sprawę droniarzom wybierającym się na Maderę (a właściwie to wybierającym się dokądkolwiek w Portugalii), postanowiliśmy stworzyć ten wpis. Opisujemy w nim nasze doświadczenia oraz procedury które musieliśmy przejść, żeby ze spokojną głową cieszyć się lataniem na urlopie. Sami chcielibyśmy trafić na taki tekst przed podróżą. ;)
Należałoby jeszcze zaznaczyć, że wpis dotyczy przede wszystkim używania drona w celu robienia zdjęć i filmowania. Obecnie obowiązujące europejskie przepisy pozwalają np. na korzystanie z dronów o wadze poniżej 250 g bez kamery bez konieczności rejestrowania pilota. Pytanie tylko, kto wybiera się na Maderę, żeby polatać sobie zabawką? ;) Dla nas Madera z dronem oznaczała przede wszystkim chęć uwiecznienia pięknych widoków na fotografiach i filmach. A do tego już potrzeba pewnych formalności.
Zapewne znajdą się i tacy, co pojadą na wakacje z dronem „na pałę”, bez konkretnego przygotowania. Chwilę polatają, cykną kilka fotek i może nawet nie spotkają ich żadne nieprzyjemności. Jeśli jednak chcecie mieć wszystko dopięte na ostatni guzik – koniecznie przeczytajcie ten wpis!
Madera z dronem – przed wylotem
Co trzeba zrobić przed wylotem, jeśli marzy nam się Madera z dronem? Jest kilka kwestii, o których należy pamiętać.
Rejestracja, szkolenie i egzamin na Pilota Drona
Przede wszystkim, jeśli tak jak my zostaliście świeżo upieczonymi droniarzami, a Wasz bezzałogowy statek powietrzny (BSP) podsiada kamerę (i nie jest zabawką według dyrektywy unijnej 2009/48/WE) lub jego maksymalna masa startowa wynosi 250 g lub więcej, musicie zarejestrować się na stronie https://drony.ulc.gov.pl/, przejść szkolenie online i zdać egzamin na Pilota Drona (również online). Jest to wymóg, który obowiązuje na mocy nowych przepisów europejskich dotyczących BSP, które weszły w życie 31 grudnia 2020 roku.
Nasz DJI Mavic Mini II waży 249 g, ale jest wyposażony w czujnik zdolny do zbierania danych osobowych, czyli po prostu – kamerę. Dlatego w tym przypadku konieczna była rejestracja Pilota Drona.
Wszelkie informacje na temat dronów oraz obowiązujących przepisów międzynarodowych znajdziecie również na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego: https://ulc.gov.pl/pl/drony.
Na stronie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej zamieszczono także przydatne informacje na temat kategorii otwartej, wraz z przejrzystą tabelą: https://www.pansa.pl/uas_open/
Pozwolenie od AAN
Przyjrzyjmy się teraz przepisom obowiązującym w Portugalii, a zatem również na archipelagu wysp Madera.
Jeśli posiadamy drona z kamerą i chcemy filmować lub robić zdjęcia, konieczne jest przede wszystkim uzyskanie pozwolenia od AAN (Autoridade Aeronáutica Nacional – Krajowy Urząd Lotniczy). W przypadku lotów w miejscach historycznych lub w parkach narodowych mogą być wymagane oddzielne zezwolenia. Dodatkowo, jeśli zamierzamy latać w przestrzeni powietrznej podlegającej jurysdykcji wojskowej, musimy posiadać zezwolenie Portugalskich Sił Powietrznych (FAP).
Rejestracja w e-AAN
Aby ubiegać się o pozwolenie od AAN, należy zarejestrować się online na stronie https://backoffice.aan.pt/checklogin. Dostaniemy następnie oświadczenie w formacie PDF, które trzeba podpisać i odesłać do Biura AAN. Można to zrobić na dwa sposoby: poprzez e-mail (ale tylko wtedy, gdy mamy możliwość złożenia na dokumencie podpisu elektronicznego) albo pocztą tradycyjną (jest to alternatywna metoda, jeśli nie posiadacie certyfikowanego podpisu cyfrowego).
Na tym etapie przekonaliśmy się, że naprawdę istnieją tylko dwie drogi pozwalające na efektywne dostarczenie takiego oświadczenia. Rejestrowaliśmy się dzień przed wyjazdem, więc poczta tradycyjna nie wchodziła w grę. Nikt z nas nie miał również podpisu elektronicznego. Wysłaliśmy zatem e-mail ze zdjęciem podpisanego odręcznie dokumentu argumentując, że zaraz wyjeżdżamy i bardzo zależy nam na czasie. Niestety, szybko dostaliśmy odpowiedź odmowną i prośbę o wysłanie oświadczenia przesyłką pocztową.
Podpis zaufany
Wówczas jeszcze nie mieliśmy pojęcia, jak proste jest uzyskanie własnego podpisu elektronicznego. W Polsce jest to podpis zaufany i aby go zdobyć, wystarczy np. posiadać konto w banku. Procedura zamyka się w kilku łatwych krokach i jest całkowicie bezpłatna. Jak to zrobić? Wszystko zostało opisane tutaj.
Będąc już na Maderze, założyliśmy Tomkowi profil zaufany i bez problemu podpisaliśmy dokument elektronicznie. W tej formie został ostatecznie zaakceptowany przez AAN.
Dopiero po otrzymaniu prawidłowo podpisanego oświadczenia, Biuro AAN przystępuje do walidacji rejestracji. W naszym przypadku poszło im z tym całkiem sprawnie i od razu mogliśmy kontynuować proces.
Wniosek o wydanie pozwolenia
W dalszym etapie uzupełniamy informacje na naszym profilu w portalu e-AAN. Podajemy dane pilotów oraz posiadanych dronów (RPAs), ewentualnie także ubezpieczenia. Następnie składamy wniosek o wydanie pozwolenia na latanie dronem w Portugalii. Klikamy zakładkę „Areas” i wypełniamy formularz tworząc obszary, na których chcemy latać.
Wybieramy z listy region, odpowiedni kapitanat (jeśli chcemy latać nad plażami i oceanem) oraz drona i pilota. Należy także podać m.in. cel, w jakim będziemy zbierać dane oraz miejsca, gdzie zamierzamy je publikować. W zupełności wystarczają takie hasła, jak „hobby”, „blog”, „instagram”.
Jeżeli w wybranym przez nas regionie Portugalii występują sytuacje warunkujące lot, takie jak lotniska, heliporty czy obszary militarne, będziemy musieli wybrać rodzaj obszaru (okrągły, wielokątny lub trasa) oraz koordynaty (współrzędne).
Elektroniczny kalendarz w formularzu pozwala na wybór daty najwcześniej 5 dni w przód, ale niech Was to nie zraża. Jeśli zależy Wam na czasie, po prostu wspomnijcie o tym w uwagach na dole. Poproście o wydanie pozwolenia z jak najwcześniejszą datą – u nas zadziałało. :)
Jeśli nadal macie przy tym jakiekolwiek wątpliwości, zajrzyjcie na stronę https://aan.pt/subPagina-AAN-001.005.005-unmanned-aircraft-drones, gdzie znajdują się linki do filmików instruktażowych (Help Videos).
Procedura rejestracji oraz składania wniosków do AAN jest całkowicie darmowa (aczkolwiek na stronie internetowej widnieje informacja, że przewidują pobieranie opłat w przyszłości).
Pozwolenie od AMN
Jeśli chcemy latać dronem nad plażami, wodami śródlądowymi lub oceanem, powinniśmy również uzyskać zgodę od AMN (Autoridade Marítima Nacional – Krajowy Urząd Morski). Podobno niekiedy mogą poprosić o uiszczenie opłaty w wysokości ok. 20 euro, jednak nas nic takiego nie spotkało.
Na Maderze takie pozwolenie możemy otrzymać za pośrednictwem Kapitanatu Portu w Funchal.
Można je dostać, dopiero gdy jest się już w posiadaniu pozwolenia od AAN. Byliśmy osobiście w kapitanacie i pytaliśmy o to przemiłą panią. Po angielsku było kiepsko, ale udało nam się dogadać po hiszpańsku. :) Dostaliśmy karteczkę z adresem e-mail capitania.funchal@amn.pt, na który mieliśmy przesłać nasze pozwolenie od AAN i złożyć wniosek o pozwolenie od AMN. Wysłaliśmy je dwukrotnie dla pewności, że doszły, ponieważ czas na Maderze już nam się powoli kończył. Po drugim mailu cała procedura zakończyła się naszym sukcesem – otrzymaliśmy oficjalne pismo w języku portugalskim, które w dużym skrócie brzmiało: „Kapitan Portu w Funchal nie widzi przeszkód w używaniu drona we wskazanych miejscach, ale należy przestrzegać przepisów i pamiętać o zasadach bezpieczeństwa”.
Od tego momentu mogliśmy już legalnie latać dronem na Maderze!
Aplikacja Voa Na Boa
Voa Na Boa to apka, którą można pobrać na tablet lub smartfon. Jest dostępna tylko w języku portugalskim, ale łatwo się w niej zorientować. Zawiera mapkę z zaznaczonymi obszarami, na których nie wolno latać lub są pewne ograniczenia. Przydatna rzecz, może być pomocna zwłaszcza przy wybieraniu koordynat.
Mapkę znajdziecie również na stronie: https://uas.anac.pt/explore.
Na lotnisku
Lecąc z naszym dronem na Maderę, wciąż nie otrzymaliśmy jeszcze pozwolenia od AAN. Mieliśmy zagwozdkę, czy przez to nikt nie będzie się nas przypadkiem czepiał o wwożenie BSP na wyspę. Na lotnisku nie było jednak żadnych problemów, nikt nie pytał o drona (w przeciwieństwie np. do Maroka, gdzie według aktualnie obowiązującego prawa, dron przywieziony bez pozwolenia – którego uzyskanie jest podobno praktycznie niemożliwe – zostanie skonfiskowany).
W przypadku Madery nie macie się czym przejmować, nawet jeśli macie ze sobą drona, a nie otrzymaliście jeszcze żadnych pozwoleń (sprawdzone na własnej skórze).
Na miejscu
Na miejscu, jeśli mamy już wszystkie pozwolenia, możemy bez przeszkód cieszyć się lataniem. Oczywiście należy zawsze przestrzegać zasad bezpieczeństwa i obowiązującego lokalnego prawa. Za przykład może tu posłużyć zakaz używania drona w Portugalii nad grupą co najmniej 12 osób. Pamiętajcie, że na przestrzeni lat przepisy zawsze mogą się zmienić, dlatego sprawdzajcie je na bieżąco na oficjalnych stronach rządowych (na końcu wpisu znajdziecie kilka przydatnych linków).
Trzeba mieć również na względzie to, że pogoda na Maderze jest bardzo zmienna. Zawsze wybierajcie na latanie takie dni, gdy aura jest naprawdę sprzyjająca. Dla przykładu: na szczycie Pico Ruivo zastaliśmy totalne mleko, więc drona ostatecznie nawet nie włączyliśmy. Pomimo tego, że mieliśmy pozwolenie na latanie w tym miejscu.
Chcielibyśmy również podziękować hotelowi Quinta Bela Sao Tiago za możliwość przetestowania drona na ich terenie! To właśnie tutaj stawialiśmy pierwsze kroki (a właściwie to pierwsze loty) z naszym nowym małym „bzykiem”. ;)
Przydatne linki
Wpis powstał na bazie naszych doświadczeń z podróży na Maderę z dronem w 2021 roku. Pamiętajcie, aby przed wyjazdem sprawdzać wszystkie aktualne przepisy dronowe na stronach rządowych, ponieważ w międzyczasie zawsze coś mogło ulec zmianie!
Podsumowując, oto kilka przydatnych linków:
- https://www.easa.europa.eu/domains/civil-drones-rpas – regulacje unijne na stronie EASA (Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego)
- https://drony.ulc.gov.pl/ – rejestracja operatorów systemów bezzałogowych statków powietrznych na stronie polskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego
- https://ulc.gov.pl/pl/drony – informacje o nowych przepisach międzynarodowych na stronie ULC
- https://www.pansa.pl/uas_open/ – zasady wykonywania lotów bezzałogowymi statkami powietrznymi w kategorii otwartej
- https://www.aan.pt/ – oficjalna strona portugalskiego Krajowego Urzędu Lotniczego
- https://www.amn.pt/ – oficjalna strona portugalskiego Krajowego Urzędu Morskiego
- https://uas.anac.pt/explore – strefy geograficzne ustanowione w portugalskiej przestrzeni powietrznej – mapka
- Jak nie rozbić swojego drona w 15 prostych krokach – przydatny artykuł ze strony megadron.pl
***
kasai.eu podróże w sieci
3 czerwca 2021 — 07:06
Madera jest cudowna, a z lotu dronem to już zachwyt totalny. Bardzo przydatny wpis :)
Cel w podróży
3 czerwca 2021 — 12:56
Na Maderę miałam lecieć w maju… i zastanawiałam się nad zabraniem drona. Teraz już wiem, co muszę zrobić przed podróżą:) A widoki tam obłędne, warto więc zabrać.
windmillshunter
3 czerwca 2021 — 15:10
Nie miałam pojęcia, że jest tyle z tym zachodu. Lubię czytać takie praktyczne artykuły. Portugalię kocham, ale na Maderze niestety jeszcze nie byłam.
antekwpodrozy.pl
4 czerwca 2021 — 21:26
Jak byłem na Maderze, to jeszcze nie miałem drona, ale chętnie skorzystam, gdy polecę do Portugalii :)
Szymon | zamiedzaidalej
15 czerwca 2021 — 16:40
Sporo zachodu (dlatego też do tej pory nie dorobiłem się drona, bo nie chce mi się załatwiać formalności :D ), ale dla tych zdjęć myślę że warto
Ewa
13 lipca 2021 — 11:03
Nie zrozumialam dokladnie – czy majac Mavic Mini z kamera trzeba rowniez zdac egzamin czy wystarczy tylko rejestracja?
Michal
2 września 2021 — 19:59
Korzystając z drona Mavic Mini wystarczy zarejestrować się i zdać darmowy egzamin na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
Michal
2 września 2021 — 20:01
Super opis całego procesu, bardzo mi pomógł!
Piter
23 września 2021 — 08:58
możesz napisać jak zdobyłeś nr NIF do założenia konta??
Ania
23 września 2021 — 10:51
Wystarczy wpisać polski numer PESEL :)
Oskar
19 września 2021 — 20:44
Znalazłem Wasz poradnik i chwała Wam za niego :)
Próbuje się zarejestrować w AAN i chcą żebym podał NIF ( osobisty numer podatkowy ) który posiadają osoby przebywają na stałe w Portugalii. Bez podania tego numeru nie chce mnie przepuścić przez rejestrację . Co wpisaliście w tą rubrykę aby przejść przez rejestracje?
Dodatkowo mam pytanie. Z jakiego źródła pobraliście informację o tym, że aby legalnie latać i nakręcać filmy trzeba mieć pozwolenie od AAN??
Wszędzie gdzie czytam to są tylko informacje mówiące o tym że wymagany jest egzamin na drona pilota z ulc.gov i stosowanie się ogólnych przepisów które nałożyła UE, a jak wiemy Portugalia należy do UE
z góry dzięki i pozdrawiam :)
Ania
23 września 2021 — 10:49
Cześć! Dziękujemy za miłe słowa i cieszymy się, że nasz poradnik Ci się przydał :) W rubryczce NIF wystarczyło podać polski PESEL. Natomiast informację o konieczności zgłoszenia do AAN znaleźliśmy na jakichś zagranicznych stronach o dronach, jedną z nich była bodajże uavcoach.com. Pozdrawiamy! ;)
maciej
21 września 2021 — 07:21
witam,
a jak ogarneliście nr NIF w formularzu AAN?
Pozdrawiam
Ania
23 września 2021 — 10:49
Hej, wpisaliśmy tam polski numer PESEL i przeszło :) Pozdrawiamy!
Piot
24 września 2021 — 20:30
Hej, w zakładce Area w profilu AAN trzeba wpisać obszar, na którym chcemy latać (podać współrzędne). To znaczy, że wysłaliście kilka takich zgłoszeń, w każdym podając inne współrzędne?
Daniel
23 września 2021 — 17:08
Jak podpisałeś dokument
Poprzez podpis kwalifikowany przez ePUAP mi odrzucono stwierdzając ze podpis nieprawidłowy:-(
An-Ka
27 września 2021 — 09:21
Witam,
Chciałam się dopytać o ten formularz, bo nie nie przepuści z numerem Pesel…. Pomożecie???
Marcin
27 września 2021 — 17:08
Jestem na etapie załatwiania tych dokumentów. Jak najbardziej numer PESEL przeszedł ale nie wiem jak wysłać im podpisany dokument. Rządowa stronka wydaje .xml a oni nie potrafią tego odczytać. Jak to przerobić na pdf aby było widoczne?
Piotr
27 września 2021 — 17:13
Hej,
Możecie się podzielić współrzędnymi i zakresami, które wpisaliscie w E-AAN w zakładce Areas?
Właśnie dostałem odmowę, bo podałem za duży promień. Na Voa Da Boa też nie widać, że jest strefa w której nie można latać w okolicy Pico do Arieiro. Byłbym wdzięczny za konkretne dane
dave
26 stycznia 2022 — 20:37
Podpinam się
czy dodaliście bardzo dużo różnych współrzędnych? nie da się jakoś globalnie na całą Maderę skoro i tak nie ma tam praktycznie stref?
Kuba Kozal
31 maja 2022 — 09:57
Ja też się podpinam. Wybieram się na Azory i wyznaczyłem sobie strefy w formie dużych poligonów na całe obszary, omijające strefy z ograniczeniami. Czekam teraz na decyzję…
Kwietnik.pl
29 września 2021 — 14:30
A sama apka nie wystarczy? Ktoś Was kontrolował podczas lotu chociaż raz?
Kadia
4 grudnia 2021 — 12:32
Niestety nie dostaliśmy formularza do wypełnienia po zarejestrowaniu konta na AAN. Może ktoś wie dlaczego?
Karolina
14 lutego 2022 — 17:22
Hej! Mam pytanko o registration number wymagany do dodania RPA na stronie AAN – czy podawać polski numer operatora lub pilota, czy odrębnie rejestrować drona z portugalskim ANAC? Byłabym wdzięczna za wskazówkę :)
Jarek
20 sierpnia 2022 — 09:41
Cześć, czekam już osiem dni na wyrażenie zgody na latanie nad maderą ? czy to normalne ? troszkę się niecierpliwie bo mam wylot za 2 tygodnie a chciałbym jeszcze załatwić zgodę na latanie nad wodami. pozdrawiam Jarek
Grzegorz
24 września 2022 — 00:03
I jak się skończyło?
Ja wylatuje za 4 dni a czekam już tydzień..
Nie wiem czy zabierać sprzęt, czy jest szansa na dokończenie procesu w trakcie podróży tak aby polatać dłużej niż …ostatniego dnia
Michał
20 grudnia 2022 — 17:01
Perfekcyjny poradnik :) Właśnie przesłałem deklarację i czekam na ich odpowiedź. Za 2,5 tygodnia wyjazd na Maderę. Pozdrawiam :)
Jerzy Piechowiak
24 stycznia 2023 — 12:51
W tym portalu Aerial Images co należy wpisać przy dodawaniu nowego obszaru w polach Purpose i Recipent Entity?
Pierwsze pewnie oznacza cel lotu (choć mamy już wcześniej type of collection), a drugie?
Zuzanna Mann
22 lutego 2023 — 00:34
hej, super poradnik, dzięki bardzo.
mamy już rejestrację w AAN, i teraz uzupełniamy w e-AAN. czy wpisywaliście tam w obszarach KAŻDY region po kolei?
wypełniliśmy dla plaż i wybrzeża, a teraz się zastanawiamy, czy każdy region po kolei wpisać. nie ma możliwości wybrania całej wyspy.
Damian
23 kwietnia 2023 — 12:15
`niestety mi podpisu zaufanego nie zaakceptowali. `przynajmniej ode mnie chceli certyfikowanego podpisu, a założenie tego kosztuje. `list polecony idzie z polski 5 dni i kosztuje 19 zł :)
Włodek
1 czerwca 2023 — 08:01
jeżeli chodzi o wysyłkę na e-mail oświadczenia podpisanego cyfrowo to z mojego doświadczenia należy w miejscu na podpis wpisać formułkę „a document signed electronically with a trusted signature” oraz aktualną datę i dopiero podpisać podpisem zaufanym. W ten sposób przygotowane pismo na pewno zostanie zaakceptowane. Ja pierwotnie wysłałem mailem pismo najpierw podpisane przeze mnie ręcznie i dodatkowo podpisane cyfrowo i dostałem odpowiedź że takie pismo nie mogą potraktować jako podpisane certyfikowanym podpisem, dopiero wysyłka pisma przygotowanego sposobem opisanym wyżej przyniosła pozytywną decyzję!
Łukasz
15 czerwca 2023 — 16:05
Zgadza się, miałem dokładnie tak samo za pierwszym razem, drugi raz wysłałem z powyższą formułką i przeszło
Łukasz
16 czerwca 2023 — 09:24
potwierdzam, wysłełem podpisany dokument podpisem zaufanym i został odrzucony, później dodałem to co powyżej i dopiero podpisałem i zostało zaakceptowane
Piotr
7 sierpnia 2023 — 21:02
Bardzo przydatne informacje – dziękuję !
ArekJ
14 listopada 2024 — 01:55
Cześć :)
czy przed lotami na Maderze, a właściwie w dalej Portugalii, trzeba jeszcze wykonywać jakiś check-in lotu dronem, tak jak robi się to w Polsce w aplikacji Drone Tower?
W aplikacji Voa na Boa czegoś takiego nie widzę, ale ona krzyczy na mnie, że jestem poza terenem Portugalii jak cokolwiek klikam, więc może ta opcja pojawi mi się dopiero na miejscu?
W internecie niestety nigdzie nie mogę znaleźć informacji o check-in.
Ania
16 listopada 2024 — 11:29
Cześć! ;) W tym roku byliśmy w Portugalii i również lataliśmy dronem. Nie robiliśmy check-in’u w aplikacji, ale sprawdzaliśmy w niej mapkę, żeby upewnić się, czy nie jesteśmy w jakiejś „no-fly zone”. Generalnie przepisy w UE odnośnie dronów zostały w tym roku ujednolicone, ale każde z państw może wprowadzać dodatkowe restrykcje. W Portugalii w wielu miejscach są strefy, gdzie wymagane są pozwolenia od AAN (a na plażach dodatkowo jeszcze od kapitanatu właściwego dla danej miejscowości, w parkach takich jak np. Sintra konieczne jest też pozwolenie od zarządcy parku). Można je sprawdzić właśnie na mapach udostępnianych w apce Voa na Boa oraz na stronie https://uas.anac.pt/registry/explore. W przypadku takich stref procedura wygląda nadal tak, jak opisaliśmy we wpisie – najpierw należy zwrócić się o pozwolenie do AAN, a po jego uzyskaniu ewentualnie do kapitanatu bądź innego podmiotu o dodatkowe pozwolenia. W pozwoleniu jest określona data i godzina lotu, więc nie ma potrzeby wykonywania dodatkowo check-in’u. Pozdrawiamy :)