Jarmarki Świąteczne w Trójmieście (Gdańsk, Gdynia i Sopot)
Jarmarki świąteczne czy też bożonarodzeniowe z roku na rok stają się w naszym kraju coraz bardziej popularne. Dawniej, aby poczuć atmosferę takiego jarmarku, trzeba było wybrać się za granicę. Dziś nie trzeba nawet opuszczać Polski – niekiedy wystarczy spacer po rodzinnym mieście, opcjonalnie – podróż do Warszawy, Krakowa, Wrocławia czy Trójmiasta. Jako że jesteśmy z Gdyni, najbliższe są nam Jarmarki Świąteczne w Trójmieście – i to o nich właśnie zamierzamy opowiedzieć Wam w tym wpisie. :)
W grudniu w naszych okolicach mają miejsce aż trzy jarmarki świąteczne – w Gdyni, w Gdańsku oraz w Sopocie. Nie wszystkie jednak działają w tym samym czasie. Kiedy i gdzie odbywają się trójmiejskie jarmarki świąteczne? Co można na nich znaleźć? Zapraszamy do lektury!
[UWAGA – wpis powstał w 2019 roku, więc atrakcje i terminy jarmarków w kolejnych latach mogą się różnić. Pod opisami poszczególnych trójmiejskich jarmarków znajdziecie adresy oficjalnych stron internetowych, gdzie znajdziecie więcej szczegółów!]
Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku
Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy jest w tym roku pierwszym spośród świątecznych jarmarków, na które trafiamy. Lądujemy tutaj zupełnie przypadkowo.
Pewnego chłodnego, listopadowego wieczora postanawiamy wybrać się do Gdańska na kolację. Dni są krótkie, więc miasto od kilku godzin spowija już ciemność. Nad uliczkami Śródmieścia zawieszone są świąteczne girlandy, które jednak jeszcze nie świecą – gdańskie iluminacje startują dopiero w grudniu.
Po smacznym posiłku w Hard Rock Cafe (swoją drogą przy stoliku z najlepszym widokiem!) robimy sobie spacer ulicą Długą, aż do Złotej Bramy, przez którą przedostajemy się na Targ Węglowy. To właśnie tutaj odbywa się słynny Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku. Widać go nawet z ulicy Okopowej.
Na Targu Węglowym powstało dosłownie małe, świąteczne miasteczko, otoczone choinkami i rozświetlone lampkami. Dostajemy się do niego przechodząc przez bramę w kształcie… Świecznika adwentowego! Spacerując uliczkami, których nazwy nawiązują do Świąt Bożego Narodzenia – m. in. Wigilijną, Anielską czy Cynamonową – mijamy kramy w kształcie uroczych drewnianych domków ozdobionych światełkami. Można w nich znaleźć przysłowiowe mydło i powidło. Oprócz stoisk typowo gastronomicznych, oferujących grzańce, różnego rodzaju potrawy, nalewki, wędliny i słodycze, są również straganiki z portfelami, biżuterią czy rękodziełem. Czyli opcja dla tych, którzy szukają prezentów last minute.
Oprócz typowego świątecznego targu, miasto Gdańsk przygotowało na jarmarku moc atrakcji.
Święty Mikołaj
Jest oczywiście tron, na którym w soboty i niedziele w wybranych godzinach zasiada Święty Mikołaj. Można z nim porozmawiać i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
Adwentowa Brama
Wspomniana wcześniej Adwentowa Brama ma aż 5 metrów wysokości i jest jednocześnie… punktem widokowym! Ten ogromny świecznik pełni również rolę kalendarza adwentowego. Każdego dnia, od 1 do 24 grudnia o godzinie 17:00, miejski klucznik uroczyście odsłania kolejne okienko, a odwiedzający są z tej okazji częstowani słodyczami.
Anielski Młyn
Anielski Młyn to wyjątkowa drewniana konstrukcja. Ten 8-metrowy, ruchomy wiatrak pełni rolę swoistej szopki. Na trzech ostatnich kondygnacjach znajdują się rzeźby przedstawiające anioły, świętych (św. Mikołaja, św. Jana Nepomucena, św. Barbarę i św. Wojciecha), Trzech Króli oraz Świętą Rodzinę. Ich autorem jest kociewski artysta – Michał Ostoja-Lniski.
Na samym dole znajduje się punkt gastronomiczny oferujący grzane wino w ceramicznych kubkach przygotowanych specjalnie na tegoroczny jarmark (można je również tu zakupić).
Łoś Lucek
Łoś Lucek podobno za dnia przemawia ludzkim głosem. Znajdziecie go w domku o nazwie „Siedlisko Łosia”.
Karuzela
Na gdańskim jarmarku kręci się rozświetlona lampkami karuzela z rumakami. Korzystając z niej, można przy okazji wesprzeć Hospicjum im. Ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku – wystarczy wrzucić datek do skarbonki.
Choinka Młodych Gdańszczan
Choinka Młodych Gdańszczan jest choinką wyjątkową i zdecydowanie inną niż wszystkie. Dlaczego? Ponieważ została ozdobiona wyłącznie pracami dzieci, które wzięły udział w konkursie plastycznym na najładniejszą ozdobę. Organizatorem konkursu jest Gdański Archipelag Kultury PLAMA.
*
Gdański Jarmark rozpoczął się 23 listopada i potrwa aż do 1 stycznia 2020 roku. Od 29 listopada do 22 grudnia w Wielkiej Zbrojowni ma miejsce także Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła.
Ciekawostką jest to, że Gdańsk zajął w tym roku 3. miejsce w konkursie na najlepszy jarmark bożonarodzeniowy organizowanym przez portal European Best Destinations. Zwycięzcą okazał się węgierski Budapeszt, a na drugim miejscu uplasował się austriacki Wiedeń.
Więcej informacji o Jarmarku Bożonarodzeniowym w Gdańsku (w tym godziny otwarcia) znajdziecie bezpośrednio na stronie Gdańskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego.
Strona internetowa: bozonarodzeniowy.gda.pl
W 2021 roku gdański Jarmark Bożonarodzeniowy odbywa się w dniach 19.11.2021-24.12.2021.
Jarmark Świąteczny w Gdyni
Dotychczas Jarmarki Świąteczne w Trójmieście odbywały się tylko w dwóch miastach: w Gdańsku i w Sopocie. Można zatem powiedzieć, że w 2019 roku Gdynia ma swój debiut – nasze ukochane miasto po raz pierwszy organizuje swój własny jarmark bożonarodzeniowy!
Gdyński Jarmark Świąteczny odbywa się na Placu Grunwaldzkim, obok odremontowanej Muszli Koncertowej. Przechodząc przez urocze, oświetlone bramki dostajemy się na skrzyżowanie dwóch alejek, przy których rozstawiono drewniane kramy z przeróżnymi produktami. Są również stoliczki udekorowane jemiołą. Można się przy nich czegoś się napić i porozmawiać ze znajomymi.
W powietrzu unosi się zapach grzanego wina, w tle gra świąteczna muzyka. Dla dopełnienia bożonarodzeniowego klimatu brakuje tylko śniegu i szczypiącego w policzki mrozu. Mimo to atmosfera jest przyjemna, a sam jarmark – choć w porównaniu z tym gdańskim dość skromny – cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców i przyjezdnych.
W odnowionej muszli koncertowej znajduje się stanowisko Świętego Mikołaja. Nieopodal stoi oblegana przez najmłodszych karuzela, a tuż pod Kamienną Górą – ogromna multimedialna choinka. Podobno największa w całej Europie, 16-metrowa, wykonana z prawie 30 tysięcy światełek ledowych. Choinka świeci i gra, a jej pokazy przyciągają widzów.
Trzeba przyznać, że jest to dość ciekawy bajer, jednak my wolimy raczej klasyczne drzewka. Jeśli Wy macie podobne zdanie – polecamy przespacerować się pod Urząd Miasta Gdyni, gdzie co roku przed Świętami Bożego Narodzenia stoi przepięknie udekorowana, naturalna choinka pokaźnych rozmiarów.
Gdyński Jarmark Świąteczny trwa dość krótko, bo zaledwie dwa tygodnie. Rozpoczął się 8 grudnia i jest czynny do niedzieli, 22 grudnia.
Więcej informacji o Jarmarku Świątecznym (w tym godziny otwarcia) znajdziecie na oficjalnej stronie Gdyni.
Strona internetowa: https://www.gdynia.pl/co-nowego,2774/gdynski-jarmark-swiateczny,561789
W 2021 roku gdyński Jarmark Świąteczny odbywa się w dniach 04.12.2021-30.12.2021.
Miasteczko Noworoczne Sopot
Miasto Sopot z kolei postawiło w tym roku na zmiany. Zamiast typowego, przedświątecznego jarmarku bożonarodzeniowego, pod koniec grudnia powstaje tu Miasteczko Noworoczne.
Nad Placem Przyjaciół Sopotu góruje udekorowana choinka, świecą też piękne iluminacje – sanie z reniferami oraz trójwymiarowe lilie. To tutaj także znajduje się Sopockie Miasteczko Noworoczne. Oficjalnie startuje w sobotę, 28 grudnia o godzinie 17:00. Inauguruje je parada karnawałowa, która prowadzona jest przez profesjonalnych szczudlarzy w przepięknych kostiumach w stylu retro.
Od 18 grudnia stoi tutaj również zabytkowa wenecka karuzela z przełomu XIX i XX wieku (wstęp dla dzieci bezpłatny). Dzięki temu przez moment odnosimy wrażenie, jakbyśmy cofnęli się w czasie… Stwierdzamy, że jest to bardzo pozytywny i oryginalny akcent sopockiego jarmarku.
Nie zabrakło oczywiście jarmarcznych stoisk oferujących świąteczne jadło, grzańce i nalewki, a także kramów z pamiątkami oraz produktami eko.
Pod zadaszonymi altanami można przystanąć na chwilę i napić się jednego z grzanych trunków, których zapach czuć na każdym kroku.
Miasteczko Noworoczne można odwiedzać w terminie od 28 grudnia 2019 do 6 stycznia 2020.
Więcej informacji o Miasteczku Noworocznym w Sopocie (w tym godziny otwarcia) znajdziecie na stronie Sopockiej Organizacji Turystycznej.
Strona internetowa: https://www.sopot.pl/aktualnosc/9459/sopockie-miasteczko-noworoczne-moc-atrakcji-do-9-stycznia
Dobra wiadomość: w roku 2021 wystartuje również Sopockie Miasteczko Noworoczne! Tym razem będzie miało miejsce na Skwerze Kuracyjnym przy molo. Potrwa od 25.12.2021 do 09.01.2022.
***
Odwiedziliście w tym roku Jarmarki Świąteczne w Trójmieście? A może byliście na nich w innych miastach w Polsce lub w Europie? ;-) Napiszcie koniecznie w komentarzach na dole, gdzie podobało Wam się najbardziej!
Mrs Mill
31 grudnia 2019 — 15:45
W tym roku nie byłam na żadnym z jarmarków świątecznych, ponieważ cały okres przed Bożym Narodeniem byłam chora 3 tygodnie buuu) Najczęściej odwiedzam jarmark w Newcastle i Durham (ponieważ mieszkam w okolicy) Trójmiejskie wyglądają uroczo :)
Nasz Mały Świat
6 stycznia 2020 — 00:23
Ale śliczne! Na Jarmarkach w 3mieście nas nigdy nie było, ale kiedy mieszkaliśmy w Krakowie, to zawsze chodziliśmy :). W Reykjaviku powiedzmy, że też mamy, ale maciupkie.
Asia
6 stycznia 2020 — 00:31
Widzę że koniecznie muszę nadrobić braki w Świątecznych Jarmarkach :) Który najlepszy na początek?
Magdalena Krychowska | OkiemMaleny.pl
9 stycznia 2020 — 10:08
Jarmark świąteczny był też w Wejherowie. Szczerze to kompletnie nie rozumiem ich fenomenu ;-) Owszem jest sielsko i ładnie, ale jest też horrendalnie i nieprzyzwoicie drogo. Oferowane produkty najczęściej są rzeczywiście dobre, ale ceny vs rzeczywista wartość jak dla turysty w Azji pld/wsch ;-)