Dar Młodzieży, Rejs Niepodległości i Gdynia we mgle

(Last Updated On: )

Dar Młodzieży wraca do Gdyni

„Dziś o 11:00 wraca Dar Młodzieży” – dostaję wiadomość od Tomka, który od rana jest w trasie. Obudził mnie o 6:30, po czym ruszył do pracy. Ja również nie narzekam na brak zajęć, jednak słyszę: „może chciałabyś się tam przejść i im pomachać?”

Pewnie, że bym chciała – ale wolałabym z Tomkiem. Bo zazwyczaj razem podróżujemy, razem biegamy, razem spacerujemy. Dlatego też zostaję w domu, mimo że mogłabym zrobić sobie półgodzinny spacer i obejrzeć na własne oczy, jak słynny gdyński Dar Młodzieży zawija do macierzystego portu. Wraca dziś z trwającego 10 miesięcy rejsu dookoła świata.

Jest czwartek, 28 marca 2019 roku.

Molo Południowe, Gdynia - pomnik Josepha Conrada i Dar Młodzieży
Molo Południowe w Gdyni. Pomnik Josepha Conrada i Dar Młodzieży w tle.

Tuż przed 11:00 odpalam transmisję live na Facebooku Gdyni. Rozbrzmiewają syreny statków, głośno oznajmiając, że zbliża się główny bohater całego zamieszania oraz jego załoga. Żaglowcowi towarzyszą dwa okręty rakietowe – ORP Grom i ORP Piorun oraz dwie łodzie hybrydowe. Wyłaniają się powoli z mgły i wpływają do portu, gdzie następnie Dar Młodzieży zostaje przycumowany na swoim stałym miejscu.

Dar Młodzieży po Rejsie Niepodległości w Gdyni
Dar Młodzieży wrócił z Rejsu Niepodległości do Gdyni.

Całe nabrzeże zapełnione jest mieszkańcami Gdyni i turystami, którzy z radością machają, wiwatują i witają Dar Młodzieży. Na powitanie gra nawet orkiestra. W tym momencie szczerze żałuję, że jednak nie wybrałam się na Molo Południowe. Ale po krótkiej chwili postanawiam: jeszcze dziś zobaczę ten piękny żaglowiec na żywo!

Rejs Niepodległości

Tę podróż Daru Młodzieży nazwano Rejsem Niepodległości. Dokładnie 924 młodych żeglarzy uczciło na morzu 100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wyruszyli 20 maja 2018 roku z Gdyni i przez 10 miesięcy przebyli 36 000 mil morskich, zawijając do 22 portów w 18 krajach świata.

Całkiem niedawno oglądaliśmy nawet vlog Krzysia Gonciarza, który zawitał na pokładzie naszego żaglowca w Osace:

W dniach 22-27 stycznia 2019 roku, kiedy my byliśmy w Maroku, piękna Biała Fregata brała także udział w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie.

Porty, do których zawijał Dar Młodzieży podczas Rejsu Niepodległości:

  1. Gdynia
  2. Tallinn
  3. Kopenhaga
  4. Stavanger
  5. Szczecin
  6. Bremerhaven
  7. Bordeaux
  8. Teneryfa
  9. Dakar
  10. Kapsztad
  11. Mauritius
  12. Dżakarta
  13. Singapur
  14. Hongkong
  15. Osaka
  16. San Francisco
  17. Los Angeles
  18. Acapulco
  19. Panama
  20. Kartagena
  21. Miami
  22. Ponta Delgada
  23. Londyn
  24. Gdynia

Rejs Niepodległości z pewnością był niesamowitym przeżyciem dla załogi i pozostawił jej wspaniałe wspomnienia. Co więcej, pokazał światu, że w Polsce również można odnaleźć piękno. A przede wszystkim zwrócił uwagę na tę wyjątkową, setną rocznicę odzyskania niepodległości (1918 – 2018). Trzeba przyznać, że nasz naród potrafi świętować! ;)

Spacer nad morze

Jeszcze tego samego dnia po południu, zgodnie z moim postanowieniem, przyjeżdżam do centrum Gdyni. Wybieram się na krótki spacer nad morze, na Molo Południowe (zwane powszechnie i niepoprawnie Skwerem Kościuszki). Po drodze mijam członków załogi wracających z najbliższymi do domu.

Do Nabrzeża Pomorskiego przycumowane są jak zawsze statki-muzea, czyli Błyskawica i Dar Pomorza, dalej pomniejsze jednostki i na końcu wreszcie ta, która gra dziś pierwsze skrzypce: Dar Młodzieży! Zwinięte żagle wcale nie odejmują fregacie uroku, wręcz przeciwnie – jest piękna i imponująca. Na rufie okazałego żaglowca powiewa polska bandera. Na nabrzeżu zaś, zamiast wiwatujących tłumów kręci się grupka osób robiących zdjęcia, a niektórzy nawet wchodzą na pokład, żeby zwiedzić statek.

Ja również robię kilka zdjęć Daru Młodzieży. Obłoki mgły przez moment spowijają maszty fregaty, co jeszcze bardziej podkreśla wyjątkowość tego widoku!

Nie zabrałam ze sobą lustrzanki, ale nie rozstaję się przecież z telefonem – i to w zupełności wystarcza. W końcu jest takie słynne powiedzenie fotografa Chase’a Jarvis’a: „Najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie”.

Żaglowiec Dar Młodzieży we mgle w Gdyni
Otulony mgłą Dar Młodzieży.
Rufa statku - Dar Młodzieży Gdynia
Dar Młodzieży Gdynia – rufa naszego białego żaglowca z polską banderą.
Dziób żaglowca - Daru Młodzieży.
Dziób Daru Młodzieży.

Mgła i biała tęcza

Podczas mojego krótkiego, samotnego spaceru niespodziewanie trafia mi się wyjątkowy spektakl: mgła tańczy na niebie z promieniami słońca, a nad wodą pojawia się nawet rzadko spotykana biała tęcza. Coś niesamowitego! ♥️

Biała mgła przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni.
Biała mgła pojawiła się przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni.

Obłoki mgły od rana krążą nad Gdynią, co zostało uwiecznione również na filmach i zdjęciach zrobionych podczas zawijania statku do portu.

Idę dalej, w stronę Akwarium Gdyńskiego i Portu Jachtowego. Jeszcze nie wiem, co czeka mnie za budynkami. A gdy już docieram do Nabrzeża Beniowskiego, jestem zachwycona. Przez moment jestem właściwie w fotograficznym raju! Bo tutejsze widoki okazują się być równie spektakularne, jak te przy Nabrzeżu Pomorskim.

Spokojne wody zatoki, słońce, kilka chmur na niebie. Na betonowej dalbie jak zawsze siedzi Marzyciel, czyli Dyrygent fal. W marinie przycumowanych jest też kilka jachtów i motorówek. W oddali zaś wisi gęsta mgła, która leniwie zaczyna się przerzedzać. Zazwyczaj w tle widać tutaj plażę, Bulwar Nadmorski, drzewa i słynny akademik. Ale teraz wszystko przysłonięte jest białą kurtyną…

Rzeźba na dalbie Marzyciel Dyrygent Fal w Gdyni we mgle
Dyrygent Fal, czyli Marzyciel – rzeźba Adama Dawczaka-Dębickiego otoczona mgłą.
Mgła, chmury i promienie słońca nad opustoszałym Portem Jachtowym w Gdyni.
Słońce, mgła i chmury nad Portem Jachtowym. Wyjątkowy widok!
Jachty w zamglonej gdyńskiej marinie.
Mgła nad Portem Jachtowym w Gdyni.
Mgła nad Mariną w Gdyni
Gdyńska Marina poza sezonem.
Mgła unosząca się nad plażą w Gdyni
Mgła nad Plażą Miejską w Gdyni.
Rząd motorówek w gdyńskiej marinie.
Motorówki w gdyńskiej marinie.
Motorówki w Porcie Jachtowym w Gdyni.
Motorówki lekko z ukosa :)
Motorówki w Marinie w Gdyni
Rząd motorówek raz jeszcze, tym razem z boku. Idealna pogoda do zdjęć!

Jak widzicie, moje spóźnienie na ceremonię powitania Daru Młodzieży miało jednak swoje plusy… :)

Dar Młodzieży – kilka faktów

  • 12 listopada 1981 roku (miesiąc przed wprowadzeniem stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku) w Stoczni Gdańskiej zwodowano kadłub Daru Młodzieży.
  • Uroczyste podniesienie bandery Daru Młodzieży nastąpiło 4 lipca 1982 roku.
  • Tego samego dnia żaglowiec zastąpił w szkoleniu Dar Pomorza, który od tej pory oficjalnie został statkiem-muzeum.
  • Na Darze Młodzieży szkoli się studentów uczelni morskich z Gdyni i Szczecina.
  • Dar Młodzieży znajduje się w ścisłej czołówce najpiękniejszych żaglowców świata.
  • Nazwa „Dar Młodzieży” wywodzi się z tego, że pieniądze na budowę statku zebrane zostały głównie przez polską młodzież.
  • Statek otrzymał od dziennikarzy z całego świata wiele imion, m.in.: „Biała Dama”, „Biała Fregata”, „Księżniczka Oceanów” czy „Piękna Polka”.
  • Dar Młodzieży jest pierwszym wielkim żaglowcem oceanicznym polskiej budowy, który wyszedł poza Morze Bałtyckie, przeciął Równik i opłynął świat.

Więcej informacji znajdziecie tutaj:

http://www.zaglowce.ow.pl/polskie/dar_ml/

https://pl.wikipedia.org/wiki/STS_Dar_M%C5%82odzie%C5%BCy

30 marca 2019 roku, zaledwie 2 dni po powrocie z Rejsu Niepodległości, Dar Młodzieży rozpoczął kolejny rejs szkoleniowy. Tym razem zawinie do portów w hiszpańskim Vigo oraz w belgijskiej Antwerpii.

Harmonogram jego podróży na rok 2019 możecie znaleźć tutaj: http://www.umg.edu.pl/sites/default/files/zalaczniki/harmonogram_dm_2019.pdf

Natomiast trasy rejsów Daru Młodzieży aktualizowane na bieżąco możecie śledzić pod adresem: https://www.marinetraffic.com/pl/ais/home/shipid:316664/zoom:8

Gdynia – noclegi

W ścisłym centrum Gdyni powstała niedawno wyjątkowa baza noclegowa, z którą jesteśmy z Tomkiem bardzo blisko związani – Gdynia Underground. Można z niej dotrzeć pieszo na Molo Południowe w ciągu zaledwie kilkunastu minut. Serdecznie zapraszamy!

Podobał Wam się ten wpis? Mieliście już okazję zobaczyć Dar Młodzieży na żywo? Będzie nam bardzo miło, jak zostawicie na dole swój komentarz! :)




« »